największe gwiazdy - najlepsze piosenki
Blog > Komentarze do wpisu

Godzina W - Lao Che

Zespół Lao Che powstał w Płocku w 1999 roku. Stworzyli go muzycy wywodzący się z płockiej grupy Koli. Muzykę zespołu można zakwalifikować jako rock progresywny i crossover. Jak sama nazwa wskazuje jest to muzyka, która nie trzyma się sztywno jednego gatunku, lecz czerpie inspiracje z Lao Cheróżnych nurtów muzycznych. Nazwa zespołu pochodzi od drugoplanowej postaci z filmu Indiana Jones i Świątynia Zagłady - Lao Che (Starego Che). Pierwsza płyta zespołu ukazała się w 2002 roku i nosiła tytuł Gusła. Dopiero jednak drugi album wydany w 2005 roku pod tytułem Powstanie Warszawskie przyniósł im rozgłos i sławę. Trzecia płyta Gospel z 2008 roku, to jak dotychczas największy sukces komercyjny Lao Che. Zespół składa się z siedmiu osób: Hubert "Spięty" Dobaczewski - śpiew, gitara; Mariusz "Denat" Denst - sample, animacja; Michał "Dimon" Jastrzębski - perkusja; Filip "Wieża" Różański - instrumenty klawiszowe; Kuba "Krojc" Pokorski - gitara; Rafał "Żubr" Borycki - gitara basowa; Maciek "Trocki" Dzierżanowski - instrumenty perkusyjne.

Utwór Godzina W pochodzi z płyty pt. Powstanie Warszawskie i jest to drugi utwór na tej płycie. Cała płyta jest tworzącą jedną całość opowieścią o jednym z największych powstań zbrojnych w polskiej historii - Powstaniu Warszawskim. Lao Che poprzez teksty, muzykę i przeróżne inne dźwięki doskonale oddał emocje towarzyszące młodym żołnierzom Armii Krajowej, którzy stanęli do nierównej walki z hitlerowcami w sierpniu i wrześniu 1944 roku w polskiej stolicy. Ta nierówna walka okazała się tragiczna dla uczestników powstania, dla cywilnych mieszkańców Warszawy, ale również dla całego miasta. To opowieść o romantycznym marzeniu o wolności, o młodzieńczym niepodległościowym zrywie, o nadziejach Polaków na odzyskanie własnej suwerenności. Lao Che nie próbuje opowiadać całej złożonej historii powstania, ale ukazuje tylko dziesięć obrazów z jego przebiegu. Autorem wszystkich tekstów jest wokalista Lao Che Hubert Dobaczewski.

Powstanie Warszawskie było częścią i kulminacyjnym momentem Akcji Burza podjętej przez władze Polskiego Państwa Podziemnego i Armię Krajową na terenie obszaru przedwojennej Polski. Chodziło o wyzwolenie ziem polskich, lub też zajęcie największych miast przez przedstawicieli Armii Krajowej tuż przed wkroczeniem do nich Armii Radzieckiej. Miało to uniemożliwić Sowietom ustanowienie na tych ziemiach swojej własnej władzy. Uderzało także bezpośrednio w ustalenia wielkich mocarstw z Teheranu z 1943 roku gdzie ustalono, że Polska dostanie się w wyniku działań wojennych pod kontrolę ZSRR. "Burza" z sukcesami została przeprowadzona w Wilnie, Lwowie i Nowogródku gdzie wojska AK przejęły władzę przed wkroczeniem Sowietów. 13 lipca 1944 roku w Wilnie NKWD aresztowała całe dowództwo AK i wywiozło w głąb Rosji. Żołnierzy, którzy nie chcieli wstąpić do armii Berlinga aresztowano i zesłano na Sybir. Podobnie było w okręgu lwowskim i na lubelszczyźnie. Wobec takich działań Armii Radzieckiej dowództwo Armii Krajowej z generałem Komorowskim na czele podjęło decyzję o rozpoczęciu powstania w Warszawie. Początkowo nie planowano tutaj akcji Burza chcąc chronić dziedzictwo narodowe i ludność cywilną. Po powołaniu przez Rosjan rządu PKWN w Lublinie AK chciało wyzwolić Warszawę i doprowadzić do ujawnienia się tutaj rządu polskiego z Anglii. Początkowo zakładano, że powstanie będzie trwać kilka dni. Rzeczywiście walczono 63 dni prowadząc nierówną walkę. Po stronie polskiej zginęło ponad 10 tysięcy żołnierzy, 7 tysięcy uznano za zaginionych, zginęło 120 tysięcy do 200 tysięcy cywilnych mieszkańców miasta. Po stronie niemieckiej zginęło 10 tysięcy żołnierzy, 6 tysięcy zaginęło. 1 sierpnia 1944 roku Himmler wydał rozkaz o całkowitej likwidacji powstania i miasta. Wszyscy schwytani Polacy, bez względu na to, czy byli cywilami czy żołnierzami mieli być natychmiast rozstrzeliwani. Żołnierze niemieccy i ukraińscy wykazali się w czasie powstania szczególnym okrucieństwem. W wyniku powstania i celowego burzenia miasta przez Niemców po jego zakończeniu, zniszczono 85 procent zabudowań Warszawy.

Znamienna dla przebiegu powstania była całkowita bierność stojącej po prawej stronie Wisły Armii Czerwonej, która na rozkaz Stalina nie angażowała się w walki w mieście ani nie pomagała walczącym powstańcom. Powstanie zakończyło się 3 października 1944 roku. Wtedy dowództwo Armii Krajowej widząc bezcelowość dalszych walki i nie mogąc licząc na pomoc wydało rozkaz o zaprzestaniu działań zbrojnych aby ochronić znajdującą się w mieście ludność cywilną. Przez wiele lat oficjalna okładka płyty Powstanie Warszawskiepropaganda PRL-u krytykowała słuszność podjęcia powstania oceniając je jako bezsensowne starcie, które doprowadziło do zagłady Warszawy i tysięcy młodych polskich patriotów. Tak naprawdę jednak powstanie było nieuniknione, było heroiczną walką Polaków wobec starcia z dwoma totalitarnymi potęgami - hitlerowską III Rzeszą i Armią Czerwoną. Dla następnych pokoleń stało się przykładem walki o wolność.

Piosenka pt. Godzina W opowiada na samym początku powstania, które wyznaczono na godzinę 17.00 - 1 sierpnia 1944 roku. Utwór oddaje atmosferę tuż przed rozpoczęciem powstania. Żołnierze AK zbierają się na pozycjach. Żołnierze z batalionu Zośka tramwajami jadą na podstawę wyjściową na Woli. Jest gorący dzień, świeci słońce. W pierwszych godzinach i dniach powstania ginie wielu żołnierzy AK. W tekście można znaleźć nawiązanie do piosenek z tamtych czasów. "Siekiera, motyka..." była jedną z najpopularniejszych piosenek z czasów okupacji wyśmiewających Niemców. Vis, który pojawia się w tekście to polski pistolet należący do najpopularniejszego uzbrojenia osobistego AK. W tekście wymienia się pięć sposród wielu batalionów walczących w powstaniu. "Zośka" walczył na Woli i Starym Mieście składał się przede wszystkim z harcerzy. Członkiem "Zośki" był m.in. Krzysztof Kamil Baczyński. "Pięść" - walczył na Woli. "Miotła" - to 350 osobowy batalion, który rozpoczął walkę na Woli a zakończył na Starym Mieście. "Czata 49" - inaczej Centrala Zaopatrzenia Terenu 49 (CZT 49) rozpoczął powstanie na Woli, potem na Starym Mieście i Czerniakowie. W jego skład wchodzili cichociemni. "Parasol" - wywodził się z harcerstwa i Szarych Szeregów, osłaniał komendę główną AK na Woli.
Pod koniec tego tekstu pojawiają się w nim dwa cytaty z poezji największego poety okupacyjnego, żołnierza AK  Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Zginął podczas powstania 4 sierpnia 1944 roku. Tragiczne losy powstanców doskonale opisuje zwrotka z wiersza pt. Elegia o chłopcu polskim. Całość podsumowuje dwuwiersz z wiersza Baczyńskiego "Raz, Dwa, Trzy, Cztery".

Wspaniała piosenka z doskonałej płyty Lao Che. Zespół tchnął nowego ducha w opowieść o Armii Krajowej i Powstaniu Warszawskim na nowo ożywiając jego historię. Bardzo lubię tą płytę a Godzina W jest jedną z najlepszych piosenek Lao Che z tego albumu. Zawsze z przyjemnością słucham tego nagrania.

TELEDYSK

PIOSENKA

strona oficjalna


Godzina W

Tramwajem jadę na wojnę,
Tramwajem z przedziałem: 'nur fuer Deutsche',
Z pierwszo-sierpniowym potem na skroni, 
Z zimnem lufy Visa w nogawce spodni.

Siekiera, motyka, piłka, szklanka,
Biało-czerwona opaska moja - opaska na ramię powstańca.

W kieszeni strach, orzełek i tytoń w bibule,
Ja nie pękam, idę w śmierć ot tak - Na Krótką Koszulę.

Batalion "Zośka" Oi!
Batalion "Pięść" Oi!
Batalion "Miotła" Oi!
"Czata 49", "Parasol"!

I wyszedłeś jasny synku z czarną bronią w noc,
I poczułeś jak się jeży w dźwięku minut - zło.
Zanim padłeś, jeszcze ziemię przeżegnałeś ręką,
Czy to była kula synku, czy to serce pękło?

Nam jedna szarża - do nieba wzwyż,
I jeden order - nad grobem krzyż.

czwartek, 31 lipca 2008, carlosso

Polecane wpisy

  • Płaszcz - Anastasis

    Anastasis powstał w Legnicy w 1998 roku. Zespół gra muzykę znajdującą się na pograniczu nu metalu i industrial metalu. Nu metal powstał na początku lat dziewięć

  • Polski Londyn - Manchester

    Zespół Manchester powstał w Toruniu w 2006 roku. Grupa od początku grała melodyjną gitarową muzykę rockową znaną szerzej pod nazwą brit popu. Jak sama nazwa wsk

  • Katyń - Jacek Kaczmarski

    To jedna z najważniejszych piosenek w całym dorobku Jacka Kaczmarskiego. Paradoksalnie dla wielu Polaków to nie z nią jest kojarzony zmarły kilka lat temu poeta

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Iron Maiden Metallica
Within Temptation Motorhead
Black Sabbath TSA
Blues Brothers Helloween
Nightwish Bruce Dickinson
Iron Maiden Black Sabbath
Sabaton Marillion
Iced Earth Judas Priest
Metallica Blaze
Kaczmarski Running Wild
Lao Che Gintrowski, Kaczmarski, Łapiński
Chris De Burgh Tristania