największe gwiazdy - najlepsze piosenki
Blog > Komentarze do wpisu

Pocztówka dla Państwa Jareckich - Perfect


Perfect powstał w 1977 roku z inicjatywy perkusisty Wojciecha Morawskiego i basisty Zdzisława Zawadzkiego. Wokalistką była Basia Trzetrzelewska. Gitarzystą został Zbigniew Hołdys. Zespół zapowiadał się bardzo dobrze jako wielkie odkrycie na polskim rynku muzyki rozrywkowej. Pod koniec Perfectlat siedemdziesiątych Perfect wyjechał do Stanów Zjednoczonych gdzie występował w klubach polonijnych. To właśnie wtedy Basia Trzetrzelewska została na stałe w USA rozpoczynając karierę wokalistki. Perfect wrócił do Polski i od 1980 roku zaczął grać w nowym składzie: Zbigniew Hołdys - gitara, Piotr Szkudelski - perkusja, Andrzej Nowicki - gitara, Andrzej Urny - gitara basowa, Grzegorz Markowski - wokalista. W tym składzie szybko osiągnęli w Polsce ogromny sukces. W 1981 roku wydali pierwszą płytę, której sprzedano ponad milion egzemplarzy (Nie Płacz Ewka, Chcemy Być Sobą, Niewiele Ci Mogę Dać). Zbigniew Hołdys jako twórca tekstów Perfectu zawsze miał duże problemy z cenzurą, która ingerowała bardzo często w słowa ich piosenek. Mimo to Perfect stał się jednym z najpopularniejszych zespołów rockowych w Polsce entuzjastycznie przyjmowanym na koncertach.

W 1982 roku zespół zawiesił działalność w wyniku wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. W tym samym roku wznowili jednak działalność z nowym repertuarem, który nagrali na płycie UNU (Autobiografia, Objazdowe Nieme Kino, Pepe Wróć). W 1983 roku ukazała się płyta koncertowa Live. W 1983 roku Hołdys w wyniku ciągłych walk z cenzurą i trudnej sytuacji zespołu postanowił rozwiązać grupę. W 1987 roku zagrali wspólnie trzy koncerty w Gdańsku, Katowicach i Warszawie, z których powstała płyta Live April 1'1987. Okazało się jednak, że zaraz potem zespół znów się rozpadł. W 1989 roku grupa bez Hołdysa wyjechała na koncerty do USA gdzie zebrał świetne recenzje. Mimo wszystko Hołdys jako lider zespołu w 1992 roku oficjalnie ogłosił ostateczny koniec Pefectu i wycofał się z życia muzycznego.

Pozostali członkowie zespołu reaktywowali Perfect w 1993 roku na kolejnym tournee w USA. W 1994 roku oficjalnie ogłosili powrót Perfect w składzie Grzegorz Markowski - śpiew, Piotr Szkudelski - perkusja, Jacek Krzaklewski - gitara, Andrzej Nowicki - gitara basowa, Ryszard Sygitowicz - gitara. W tym skadzie w tym roku powstała płyta Jestem. Nowe oblicze Perfectu, bez Hołdysa zostało w miarę dobrze przyjęte przez fanów. Choć muzyka zespołu nawiązuje do dawnego brzmienia to nie jest już taka sama. Od tego czasu Perfect nagrał już kolejne sześć płyt.

Piosenka pt. Pocztówka dla Państwa Jareckich została nagrana w 1982 roku na płycie UNU. Płyta pojawiła się w trudnym okresie stanu wojennego. Dziesięć piosenek z tej płyty zawierało ostrą rockową muzykę, którą skomponował Zbigniew Hołdys. Większość tekstów napisał Bogdan Olewicz, który pisze teksty dla Perfect do dziś. Pocztówka dla Państwa Jareckich to ostro zagrany, niemalże hard rockowy utwór opowiadający o wojnie pokoleń. Tytuł zwraca uwagę na to, że jest to zwięzła informacja. Pocztówkę często dzieci wysyłały do rodziców z kolonii. W tym wypadku również mamy do czynienia z tekstem, w którym młody człowiek mówi co leży mu na sercu swoim rodzicom. "Państwo Jareccy" z tytułu to po prostu przykładowi rodzice. W młodzieżowym slangu Jarecki znaczy tyle co "stary", "rodzic", "ojciec" - zgodnie z przysłowiem "stary ale jary". Na początku tekst jest krytyką sposobu życia dorosłych, którzy zaprzedali swoje młodzieńcze ideały, stali się trybikiem w wielkiej szarej maszynie społeczeństwa. Autor buntuje się przeciwko światu, w którym wszystko ma okładka płyty UNUbyć z góry poukładane, w którym próbuje się o wszystkim decydować za nas. W drugiej części tego tekstu ów młody człowiek docenia jednak w rodzicach pewne cechy, które zdobywa się z wiekiem: niezależność i życiowe doświadczenie. Jeśli tylko rodzice będą zdolni przełamać skostniałe schematy oba pokolenia mogą żyć razem w zgodzie i mogą dokonać wielkich rzeczy.

Piosenka nie była zbyt często grana przez polskie mass media w latach osiemdziesiątych z prostych powodów. Tekst nie za bardzo podobał się cenzurze. Młodzież, która nie jest zadowolona z ówczesnej rzeczywistości, skostniały świat dorosłych, społeczeństwo które jest bezradne i "zwapniałe" nie mieściło się w oficjalnej propagandzie. Właśnie dzięki takiemu ujęciu tematu tekst ten jest bardzo prawdziwy i dodatkowo aktualny w każdym czasie i rzeczywistości. Wszak zawsze będzie istniało napięcie pomiędzy tym co stare i młode, tym co rewolucyjne i zachowawcze.

Perfect choć nie gra preferowanego przeze mnie heavy metalu to mimo wszystko był zjawiskiem na polskiej scenie muzycznej. To mimo wszystko mocne rockowe granie nawiązujące trochę do hard rocka, trochę do Rolling Stones. Niestety obecny Perfect nie potrafi już tak zdecydowanie nawiązać do swojej dawnej legendy. Uważam, że widoczny jest brak Hołdysa w składzie grupy.
Pocztówka dla Państwa Jareckich według mnie to jeden z lepszych tekstów w historii Perfectu, choć świetnych tekstów mają o wiele więcej. Ostre rockowe brzmienie, którego się nie zapomina.

PIOSENKA

strona oficjalna

Pocztówka dla Państwa Jareckich

Dajcie mi w mym życiu poprzebierać,
Chociaż w tym chcę mieć wolny wybór
Nie każ mi iść jutro do fryzjera
Lub jak ty włożyć ten sam ubiór
 
Włosy me to symbol pokolenia
Bezradnego tak jak często ty
Uwierz mi, że świat się jednak zmienia
Wapno spłucz żywszym biegiem krwi

Dajcie mi się z wami znów pospierać
O to co mnie boli właśnie dziś
Jak to jest, że ciebie nie docenia
Twoja córka i twój własny syn

Światło rzuć na lata co uciekły
Gdzie i jak zgubiłeś swój ideał
Ty miałeś być jak ja tak nieugięty
Za jaką z cen tyś siebie sprzedał

Starość jest okrutnie niezależna
Kosa tnie żebraka tak jak króla
Doradź mi jak błędów nie popełniać
Ty i ja zdążymy zrobić cuda

Dajcie mi w mym życiu poprzebierać
Tyle słów ja mam w temacie tym
Uwierz mi, że świat się jednak zmienia
Wapno spłucz żywszym biegiem krwi

piątek, 06 czerwca 2008, carlosso

Polecane wpisy

  • Płaszcz - Anastasis

    Anastasis powstał w Legnicy w 1998 roku. Zespół gra muzykę znajdującą się na pograniczu nu metalu i industrial metalu. Nu metal powstał na początku lat dziewięć

  • Polski Londyn - Manchester

    Zespół Manchester powstał w Toruniu w 2006 roku. Grupa od początku grała melodyjną gitarową muzykę rockową znaną szerzej pod nazwą brit popu. Jak sama nazwa wsk

  • Katyń - Jacek Kaczmarski

    To jedna z najważniejszych piosenek w całym dorobku Jacka Kaczmarskiego. Paradoksalnie dla wielu Polaków to nie z nią jest kojarzony zmarły kilka lat temu poeta

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Iron Maiden Metallica
Within Temptation Motorhead
Black Sabbath TSA
Blues Brothers Helloween
Nightwish Bruce Dickinson
Iron Maiden Black Sabbath
Sabaton Marillion
Iced Earth Judas Priest
Metallica Blaze
Kaczmarski Running Wild
Lao Che Gintrowski, Kaczmarski, Łapiński
Chris De Burgh Tristania